top of page

Obec Lechnica sa nachádza v Spišskej Magure, v doline potoka Havka. Jej dejiny sú nerozlučne späté s kláštorom, ktorý ležal pôvodne v chotári obce. Prvá písomná zmienka o existencii obce pochádza z roku 1319, keď sa v listine Spišskej kapituly uvádza, že magister Kokoš (z rodu Berzevici) daroval Lechnicu so 62 lánmi pôdy kartuziánom zo Skaly útočišťa. Na tomto území, pravdepodobne v blízkosti staršieho zaniknutého eremitského kláštora, kartuziáni postavili po roku 1330 nový kláštor, ktorý dostal neskôr pomenovanie Červený kláštor. Samotnú obec však založili Berzeviciovci už v 2. polovici 13. storočia

Patrila k stredne veľkým obciam na Spiši. V roku 1787 tu stálo 98 domov, v ktorých žilo 574 obyvateľov. Obyvatelia sa živili hlavne roľníctvom, pastierstvom, drevorubačstvom a furmančením. Od roku 1352, keď sa Červený kláštor osamostatnil od materského kláštora na Skale útočisťa, bola Lechnica súčasťou rozsiahleho domínia patriaceho ku kláštoru. Začiatkom 16. storočia kláštorné panstvo tvorili obce Lechnica, Reľov, Veľká Franková, Lesnica, Veľká Lesná, Haligovce, Havka, Majere, Lysá nad Dunajcom, Svätá Margita a Starý Majer.

Dominantou obce je kostol, ktorý stál v obci už začiatkom 14. Storočia. Bol postavený v ranogotickom slohu. Jeho patrocínium - Sv. Jodoka - je doložené roku 1419. Zaiste to nie je náhoda, že sa práve tento svätec objavuje v obci patriacej kartuziánskemu rádu. Išlo totiž o kňaza, pustovníka a veľkého pútnika, ktorý žil v 7. Storočí vo Francúzsku. Bol známym patrónom pútnikov, ochráncom pred ohňom a búrkou, pred morom a horúčkou. Je potrebné dodať, že je to zatiaľ jediné historicky doložené patrocínium tohto svätca na Slovensku. Chrám má aj v súčastnosti patróna sv. Jodoka, ale nebol tomu tak vždy. Kanonické vizitácie z rokov 1656, 1700, 1731 a 1778 svedčia o zmenách patrocínia chrámu. Podľa nich roku 1656 a 1731 bol patrónom lechnického kostola sv. Ján Evanjelista, roku 1700 je uvádzané patrocínium sv. Kríža, ale od roku 1778 je znovu sv. Jodok. Objavenie sa patrocínia sv. Kríža časť historikov spája so starším kostolom, ktorý stál v "Starej" Lechnici a zanikol v 18. storočí. Ostáva to zatiaľ v rovine hypotézy, pretože chýbajú dôkazy o existencii dvoch kostolov v Lechnici. Zdá sa pravdepodobnejšie, že zmena patrocínia skôr súvisela so zmenou zemepána obce. Potvrdzuje to aj fakt, že návrat k pôvodnému patrocíniu sv. Jodoka sa uskutočnil až v čase, keď červenokláštorské panstvo a teda i Lechnicu mali v rukách znovu mnísi - už kamaldulskí.

 

Dostupnosť obchodu s potravinami z apartmánu do 1 km :D

Reštaurácia, pizzeria, cukráreň sa nachádzajú cca 2 km v blízkej obci Červený Kláštor.

Lekáreň sa nachádza v neďalekom meste Spišská Stará Ves 7 km

 

Aktivity

 

PEŠIA TURISTIKA

Pre pešiu turisti ku, ktorú je v zimnom období možné kombinovať s bežeckým lyžovaním, slúžia v oblasti Zamaguria vyznačené turisti cké chodníky. Na území Pieninského národného parku je možné sa pohybovať výlučne po vyznačených turistických chodníkoch, na ostatnom území Zamaguria je pešia turisti ka alebo bežecké lyžovanie doporučené po turisti ckých chodníkoch kvôli orientácii v teréne, ale môžete sa pohybovať aj mimo nich po existujúcich a lesných cestách.

 

CYKLOTURISTIKA

Pre cykloturisti ku sa využíva sieť komunikácií druhej a tretej triedy, poľné a lesné cesty a niektoré turisti cké chodníky. Na území ochranného pásma na cykloturisti ku možno využívať všetky cesty, miestne komunikácie, účelové komunikácie ako aj vyznačené cyklotrasy. Vyznačené cyklotrasy zaručujú v teréne lepšiu orientáciu

a priechodnosť trasy. Upozorňujeme však, že niektoré cyklotrasy sú určené len pre zdatnejších cykloturistov a platí , že čím horšie je počasie, tým je vyššia ich obti ažnosť. Na území Pieninského národného parku je možné na cykloturisti ku využívať okrem verejných komunikácii len vyznačené cyklotrasy.

 

DOWNHILL

Na Zamagurí sa nachádzajú aj extrémnejšie downhillové cyklistické trate, ktoré ponúkajú vysokú rýchlosť so skokmi a prekážkami, a to v Bikeparku Sun Bachledova s traťou s dĺžkou 1700 a prevýšením 250 metrov, kde je k dispozícii aj požičovňa bicyklov a chráničov i v Lyžiarskom stredisku Hawrań v Jurgove s trasou cca 2000 metrov.

 A taktiež Singletraily Lechnica, kde je vybudovaná sieť horských cyklochodníkov.

 

VODNÁ TURISTIKA

Vodnú turistiku možno na Zamagurí prevádzať na miestnych vodných tokoch, z ktorých viaceré vytvorili unikátne prielomy s divokou vodou, vhodné aj pre splav raftom, kanoe, kajakom, či nafukovacích člnoch. Najväčšou atrakciou je však splav na tradičných drevených plti ach. Prírodné alebo umelo vytvorené jazerá zas vytvárajú možnosti na člnkovanie, rybolov, windserfing, či vyhliadkové plavby. V oblasti Zamaguria sa nachádzajú aj liečivé pramene, ktorých účinok možno okúsiť v miestnych kúpeľoch.

 

SPLAV NA PLTIACH

Jednou z najvyhľadávanejších atrakcií v oblasti Zamaguria je splav prielomu Dunajca na plti ach (1). Pltníctvo bolo v minulosti dôležitým prostriedkom na prepravu tovaru a osôb zo Zamaguria až k Balti ckému moru. Na rekreačnú plavbu začali Zamagurčania túto pohraničnú rieku využívať až po prvej svetovej vojne. V súčasnosti si môžete unikátnu plavbu na drevenej plti vychutnať od apríla, kedy sa koná slávnostné otvorenie vôd Dunajca, do októbra a v závislosti od počasia aj dlhšie. Splav trvá od 1 do 3 hodín podľa dĺžky a hladiny rieky. Počas splavu máte príležitosť obdivovať krásy pieninskej prírody a započúvať sa do tajomných miestnych legiend v podaní skúsených pltníkov, ktorí s vami splavia rieku tak, ako to kedysi robili ich predkovia. V oblasti Zamaguria je možnosť splaviť rieku Dunajec na plti z týchto prístavísk:

Červený Kláštor – od múzea (9 km), kontakt: Pltníctvo

Dunajec, 059 06 Červený Kláštor 86, tel. +421 907 929 174, e-mail: lainczova@

pltnictvo.eu, web: www.pltnictvo.eu, tel.: +421 52 482 20 86, +421 905 359 473,

e-mail: hubcej@hubcej-plte.sk, web: www.hubcej-plte.sk;

Červený Kláštor – Kvašné lúky (10 km), kontakt: 1. Pltnícka a Turisti cká

Spoločnosť na Dunajci Červený Kláštor, s.r.o., 059 06 Červený Kláštor 93, tel.:

+421 52 482 26 56, +421 52 439 71 05, +421 52 482 27 85, e-mail: hrivko@1-pltnicka.sk,

simonik@1-pltnicka.sk, solar@1-pltnicka.sk, web: www.1-pltnicka.sk;

Majere (11 km), kontakt: Združenie pltníkov Dunajec s.r.o. Majere,

061 01 Majere 34, tel.: +421 52 482 28 40, +421 52 482 27 23, +421 905 294 699,

e-mail: velicka@pltnictvo.sk, web: www.pltnictvo.sk;

Spišská Stará Ves – Nokle (14 km), kontakt: ul. SNP 123, 061 01 Spišská Stará Ves,

tel: +421 52 482 25 06, +421 905 398 249, e-mail: info@anti quavilla.sk.

Splav končí v obci Lesnica, pri turisti ckom hraničnom priechode do Poľska, odkiaľ sa dá pešo pokračovať do poľského kúpeľného mestečka Šti avnica [Szczawnica] alebo na neďalekú Chatu Pieniny, kde je možnosť občerstvenia, prípadne aj zabezpečenia pikniku v prírode pod zrubovým prístreškom, s podávaním goralských špecialít pri ľudovej hudbe. Po oddychu a načerpaní energie sa vráti ť späť môžete pešo, na zapožičanom bicykli alebo autobusom.

Splav na divokej vode

Dravá rieka Dunajec poskytuje ideálne podmienky pre splav na divokej vode (2).

Člny i výstroj zapožičiavajú viaceré miestne požičovne, pričom v prípade záujmu môžete

využiť aj služby skúseného inštruktora. Z hľadiska dĺžky a časovej náročnosti je na

výber niekoľko tradičných trás:

Červený Kláštor – Lesnica: 9 km, cca 2 hod.;

Spišská Stará Ves – Lesnica: 17 km, cca 4,5 hod.;

Nedeca [Niedzica] – Krościenko: 26 km, cca 7 godz.;

Spišská Stará Ves – Stary Sącz, 50 km, cca 2-3 dni.

Vhodná na splavovanie je takti ež rieka Bialka, ktorá vytvorila vo vápencových skalách prielom o šírke sto metrov a dodnes si zachovala prírodný, horský charakter. Na viacerých úsekoch sa nachádzajú malé kaskády a meandre, umožňujúce naplno si vychutnať adrenalínový splav.

 

REKREÁCIA A VYHLIADKOVÉ PLATBY

Pokojnejšie zážitky na stojatej vode poskytuje Čorští nske jazero [Jezioro Czorsztyńskie] (529 m n.m.), ktoré je tvorené dvoma umelými vodnými nádržami, slúžiacimi miestnemu Zoskupeniu vodných elektrární v Nedeci [Niedzica]. Jazero o rozlohe 1120 ha a s kapacitou 235 mln m3, chránené priehradou s dĺžkou 404 a výškou 56 m, je využívané aj na rekreačno-športové účely ako kúpanie, veslovanie, vodné bicyklovanie, či jachti ng. Rekreačné strediská s požičovňami vodného príslušenstva a prístaviskami sa nachádzajú vo Fridmane [Frydman] a Nedeci–Zámku [Niedzica–Zamek]. Od mája do októbra je možnosť absolvovať z prístaviska pri hrade v Nedeci denné

i nočné vyhliadkové plavby na dvoch lodiach s kapacitou 45 a 135 miest, ktoré poskytujú

pekné panorámy okolitej pieninskej krajiny, výhľady na priehradu i stredoveké

strážne hrady v Nedeci a Čorští ne [Czorsztyn]. Medzi týmito hradmi premávajú počas

sezóny takti ež gondoly.

 

KÚPELE

Na Zamagurí môžete využiť tiež liečivú silu minerálnej vody. Okrem voľne prístupných prameňov v obciach Haligovce, Kacvín [Kacwin], Vyšné Lapše [Łapsze Wyżne], Lechnica, Osturňa, Stráňany, Veľká Lesná, či Veľký Lipník, sa miestnej časti Červeného Kláštora – Smerdžonka nachádza sírovodíkový prameň s množstvom minerálnych látok, pri ktorom bol vybudovaný kúpeľný komplex. Využívaná prírodná liečivá voda má priaznivé účinky na kožné ochorenia, pohybové ústrojenstvo, neurologické choroby a tráviaci trakt, pričom v tkanivách zlepšuje elasti citu, má analgeti cký, proti - zápalový a anti septi cký účinok. Kúpele poskytujú množstvo procedúr ako rôzne druhy masáží, minerálnych kúpeľov, cvičení, teploliečbu, svetloliečbu, elektroliečbu, či muzikoterapiu, ktoré majú okrem liečebných aj relaxačný účinok.

Kontakt: Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka, 059 06 Červený Kláštor 147,

tel./fax: +421 52 482 2006, +421 914 338 820, e-mail: recepcia@kupeleck.sk,

Podhorské prírodné prostredie s nízkymi teplotami a častými i bohatými snehovými zrážkami vytvára vhodné podmienky pre rôzne zimné športy ako bežecké a zjazdové lyžovanie, sánkovanie, bobovanie, tubing, či snowraft ing. Pre bežecké lyžovanie slúžia vyznačené turisti cké chodníky, pričom na území Pieninského národného parku je možné sa pohybovať výlučne po nich a na ostatnom území Zamaguria je bežecké lyžovanie doporučené po turisti ckých chodníkoch kvôli orientácii v teréne, ale môžete sa pohybovať aj mimo nich po existujúcich i lesných cestách. V oblasti Zamaguria sa nachádza aj viacero lyžiarskych stredísk s rôznym stupňom obťažnosti a vybavenosti .

 

INÉ ŠPORTY A ATRAKCIE

Horolezectvo

Pohoria Kramnice a Oblazovej v prírodnej rezervácii Prielom Bialky sú atraktívne pre horolezcov. Nachádza sa tu   približne 30 lezeckých ciest s rôznym stupňom obtiažnosti : od 30 m v stene Kramnice po kratšie i menej bezpečné cesty v Oblazovej.

Rybolov

Rybolov v oblasti Zamaguria je možný výlučne s povolením. Na poľskej strane rybárske revíry obhospodaruje novosandecký obvod Poľského rybárskeho zväzu,pričom ryby možno loviť na rieke Bialka, v potokoch Kacvín [Kacwin] a Nedečanka [Niedziczanka] i v umelých nádržiach Čorští nského jazera [Jezioro Czorsztyńskie]. Na

slovenskej strane celé územie spravuje Miestna organizácia rybárskeho zväzu so sídlom v Spišskej Starej Vsi, pričom do jej pôsobnosti patria vodné toky Osturnianka, Rieka, Lipnícky potok, Dunajec, rybníky Nokle a Červený Kláštor.

Paraglajding

Pohoria v okolí Jurgova [Jurgów] a Čiernej Hory [Czarna Góra] možno využiť na let na klzákoch, či paraglajding.

Aquazorbing

Novú atrakciu umožňujúcu chodenie po vodnej hladine vo vodotesnej lopte s priemerom 2 m ponúkajú v Červenom Kláštore.

BumperBall

Zábavu v nafukovacej lopte na pevnej zemi ponúkajú v Červenom Kláštore.

Paintball

Strategickú hru, v ktorej hráči bojujúci proti sebe majú možnosť preukázať svoje fyzické zdatnosti , pohotovosť a šikovnosť si môžete vyskúšať v Červenom Kláštore a vo Fridmane [Frydman].

Teambuilding

Špecifi cký tréning rozvoja tí mov využívajúci exteriér k naplneniu tréningových cieľov možno využiť v Červenom Kláštore.

Nordic Walking

Kondičnú chôdzu v teréne so špeciálnymi palicami pod dohľadom vyškoleného pracovníka ponúkajú v Červenom Kláštore – Smerdžonke.

Off Road

Dobrodružnú výpravu na štvorkolkách v horskom teréne ponúkajú vo Falštíne  

MÚZEÁ, GALÉRIE, SKANZENY

Múzeum Červený Kláštor Národná kultúrna pamiatka Kláštor kartuziánov

Pod lipami 20, 059 06 Červený Kláštor, tel.: +421 52 482 2057, +421 911 325 250

e-mail: muzeumcervenyklastor@muzeumcervenyklastor.sk

web: www.muzeumcervenyklastor.sk

Usadlosť Korkošovcov v Čiernej Hore

Czarna Góra, Zagóra 86, tel. (Muzeum Tatrzańskie):

+ 48 18 20 152 05, + 48 18 20 129 35

e-mail (Muzeum Tatrzańskie):

biuro@muzeumtatrzanskie.pl

web: www.muzeumtatrzanskie.pl

Gazdovstvo rodiny

Šoltýsovcov v Jurgove

Jurgów 215, tel. (Muzeum Tatrzańskie):

+ 48 18 20 152 05, + 48 18 20 129 35

e-mail (Muzeum Tatrzańskie):

biuro@muzeumtatrzanskie.pl

web: www.muzeumtatrzanskie.pl

Hrad v Nedeci

Niedzica–Zamek 1, 34-441 Niedzica, tel.: 18 262 94 89 lub 18 262 94 80

e-mail: shsniedzica@wp.pl, web: www.zamek-w-niedzicy.pl

Galéria Ferdinanda Katonu v Spišskej Starej Vsi

SNP 45, 06101 Spišská Stará Ves,

tel.: +421 52 436 1102

e-mail: tatragaleria@tatragaleria.sk

web (Tatranská galéria):

www.tatragaleria.sk

 

Súkromné múzeá a pamiatkové objekty

možno navštíviť výlučne po dohode s majiteľmi

Slovenské ľudové múzeum hlaholiky Ogrod svätých Sedmopočetníkov v Malej Frankovej

Súkromné etnografické múzeum rodiny Grochovských v Novej Belej (prístupné pre návštevníkov raz ročne 15. augusta)

 

Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry v obci Osturňa

Obec je jednou z desiatich pamiatkových rezervácii ľudovej architektúry na území Slovenska. Nachádza sa tu až 57 zachovaných pamiatkovo chránených objektov, ktoré približujú život obyvateľov v regióne v minulosti .

 

PRÍRODNÉ REZERVÁCIE A PAMIATKY

Národná prírodná rezervácia Prielom Dunajca

Národná prírodná rezervácia Prielom Lesnického potoka

Prírodná rezervácia Prielom Bialky

Prírodná rezervácia Nebeská dolina

Národná prírodná pamiatka jaskyňa Axamitka

Prírodná rezervácia Jezerské jazero

Prírodná pamiatka Vodopád Mynarzka Bania

Chránený prírodný výtvor Veľké osturnianske jazero

Prírodná pamiatka Malé jazerá

Prírodná pamiatka Jazero (Osturňa)

Chránený areál Pieninské lipy

Pamiatkovo chránené lipy

 

Vybavenosť Apartmánu

Po vlastných skúsenostiach, kedy sme navštevovali ubytovania sme sa rozhodli Vám poskytnúť mini zoznam vybavenia našich apartmánov, aby ste nemuseli nosiť takzvane drevo do lesa.

 

Vybavenie kuchyne: voľne stojaca indukčná dvojplatnička, rýchlo varná kanvica, mikrovlnka, chladnička s mrazničkou, kompletné vybavenie nádobím (hrnce, taniere, príbory, poháre, hrnčeky atď.), samo sebou otvárač na víno :D

Kuchyňa je taktiež vybavená aj drogériou (jar, hubka atď.) a utierkami.

Pre osobnú hygienu: uteráky, mydlá, toaletný papier

Pre mamičky: detská jedálenská stolička

Pre aktívnych rekreantov: bedmintonová súprava, ...

Pre kulinárov: gril, pec na chlieb, opekacie vidličky, sekera

Samozrejme patrí medzi vybavenie apartmánu vždy čisté posteľné oblečenie.

bottom of page